kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

„Iš čia kylama į žvaigždes“

Astronomija yra vienas iš seniausių mokslų. Tai gamtos mokslas, kuris tiria dangaus objektus ir reiškinius vykstančius už Žemės ribų, o taip pat tuos reiškinius, kurie vyksta mūsų planetos atmosferoje, viduje arba paviršiuje ir nėra žemiškos kilmės. Šis mokslas yra orientuotas į fiziką, chemiją, meteorologiją ir dangaus kūnų judėjimą, taip pat nagrinėja visatos susikūrimo ir raidos problemas.


Astronomai-mėgėjai prisidėjo prie daugelio svarbių astronominių atradimų, o astronomija yra vienas iš nedaugelio mokslų, kur mėgėjai vis dar gali aktyviai reikštis, ypač trumpalaikių reiškinių stebėjimo ir aptikimo srityje. Toks būtent astronomas yra Henrikas Selevič.

Aistringas astronomijos mylėtojas gyvena Slabados kaime Lavoriškių seniūnijoje, kur yra įrengta namų observatorija su profesionalia specializuota įranga stebėti dangaus kūnus. Būtent dėl galimybės stebėti dangų Henrikas Selevič persikėlė iš Vilniaus į šeimos namus, esančius Slabados kaime ir ten pastatė astronomijos observatoriją. „Stebiu dangų savo malonumui, man tai teikia daug energijos. Visiškai nejaučiu savo amžiaus. Šie stebėjimai taip pat yra svarbūs mokslui, nes asteroidas kartais kelia grėsmę žemei. Dažniausiai stebiu būtent šiuos pavojingus asteroidus, kurie praskrenda arti žemės“, – sako ponas Henrikas.

Tai jau ketvirtoji observatorija. Pirmąją observatoriją Henrikas pastatė prieš daugiau nei 45 metus. Jis gimė kaime, bet 1953 metais, būdamas ketverių metų amžiaus, kartu su tėvais persikėlė į Vilnių. Ten jis po daugelių metų susipažino su savo draugu Kazimieru Černisu, su kuriuo draugauja jau daugiau nei 40 metų. Jis daug padėjo astronomijoje, nes pats yra profesionalus astronomas. Išmokė Henriką, kaip teisingai reikia vykdyti stebėjimus. Henrikas bendradarbiauja su Fizikos ir astronomijos institutu, kuris yra įsikūręs Vilniuje. Šiuo metu taip pat dažnai vasarą yra kviečiamas į Molėtų observatoriją, kur renovuoja teleskopus. Pavyzdžiui, Henrikas remontavo didžiausią šioje observatorijoje esantį, 20 tonų sveriantį, teleskopą, kurio veidrodžio skersmuo siekia 1,65 metrų. Iš teleskopo išmontuotas, 800 kilogramų sveriantis, veidrodis buvo nuvežtas į Vokietiją, kur buvo iš naujo padengtas toli esančių žvaigždžių šviesą atspindinčiu plonu aliuminio sluoksniu. Henrikas iš naujo surinko šį teleskopą, įvykdė visą šio astronominio prietaiso optinės sistemos kolimaciją ir jį per mėnesį iš naujo nudažė.

Henrikas per gyvenimą savo rankomis padarė 29 veidrodžius savo teleskopams. Paskutinį parabolinį veidrodį nušlifavo ir nupoliravo. Šį parabolinį veidrodį ypač sunku pagaminti. Tai yra 0,5 metro skersmens veidrodis, kurio gamyba užtruko daugiau nei 3 metus. Taip pat pagamino naują vamzdį ir sumontavo naujame teleskope, kuris yra namuose įsikūrusioje observatorijoje.

Henrikas pastaruoju metu nevykdo tiesioginių dangaus stebėjimų. Visas procesas atrodo taip: Henrikas atidaro stogą (teleskopas yra palėpėje), nukreipia savo jį į tam tikrą tašką danguje, į žvaigždę, ir tada per naktį kompiuterio pagalba vadovauja visam stebėjimo procesui (jei leidžia oro sąlygos). Stebėjimo rezultatai toliau namuose yra nagrinėjami naudojant specialią programą. Gautus duomenis Henrikas siunčia Mažųjų planetų centrui (Minor Planet Center), kuris yra Amerikoje.

60-mečio jubiliejaus proga Henrikas gavo dovaną iš draugo Kazimiero Černiso – Molėtų observatorijoje atrastą naują asteroidą, kuriam buvo suteiktas vardas „Sielewicz“ (189396).

Henrikas Selevič taip pat yra plačiai žinomas dėl savo pomėgio fotografuoti naktinį dangų, astronominius reiškinius ir gamtą. Jis yra lietuvių mėnesinio žurnalo „Aviacijos pasaulis“ įsteigto apdovanojimo laureatas. Šis apdovanojimas ponui Henrikui buvo skirtas „už aviacijos naujoves fotografijoje“. Astronomo mėgėjo foto darbai buvo eksponuoti Vilniaus planetariume ir susilaukė ypatingo IX tarptautinės aviacijos tematikos parodos žiuri pripažinimo. Be žurnalo „Aviacijos pasaulis“ apdovanojimo jam taip pat buvo skirtas Vilniaus rajono savivaldybės administracijos premija už indėlį į Slabados kaimo bendruomenės raidą. Jis yra trimis kalbomis (lietuvių, lenkų ir rusų) išleistos knygos „Słoboda“ apie Slabados kaimo, kuriame gyvena su šeima, istoriją bendraautorius. Be to jis yra visų šioje knygoje esančių nuotraukų autorius.

Henrikas Selevič yra nepaprastai svetingas žmogus. Dažnai kviečia įvairias ekskursijas į savo namų observatoriją. Rugpjūčio 24 d. pono Henriko kvietimu į Slabados kaimą atvyko didelė jaunimo grupė stebėti žvaigždes Vilniaus regiono danguje. Į Slabadą atvyko Rukainių, Lavoriškių, Mickūnų, Kalvelių ir Šumsko gyventojai.

Tą vakarą dangus buvo debesuotas. Tačiau mūsų astronomijos mėgėjai turėjo galimybę per didelius žiūronus stebėti, kaip teka mėnulis. O renginio pabaigoje visi pamatė per teleskopą kelias žvaigždes, esančias Lyros žvaigždyne ir pačią ryškiausią žvaigždę Vegą. Svečiai turėjo galimybę ne tik stebėti žvaigždes... Jaunimas galėjo žaisti futbolą, kitus žaidimus su kamuoliu, bendrauti tarpusavyje gražioje gamtoje. Svečiams buvo taip pat organizuotas piknikas, kurio metu visi galėjo mėgautis ant laužo keptomis skaniomis dešrelėmis. Henrikas visus sužavėjo įdomiu pasakojimu apie savo aistrą astronomijai (žvaigždžių stebėjimą, teleskopų konstravimą). Vilniaus rajono kultūros centrų administratorės Aleksandra Olševska, Vanda Maslovska, Aliona Vengrovska, Kristina Naimovič ir Vilija Novicka iš Slabados bendruomenės vicepirmininko Zbignevo Glazko gavo dovanų knygą apie Slabados kaimą, kuri buvo išleista vietos bendruomenės pastangomis.

Visi linksmai ir naudingai praleido laiką svetingoje Henriko observatorijoje, praplėsdami savo žinias apie astronomiją. Galima sutikti su garsaus Vilniaus astronomo Martyno Počobuto-Odlianickio pasakytais žodžiais: „Hinc itur ad astra“ – „Iš čia kylama į žvaigždes“.

Henrikas Selevič ir šio renginio dalyviai nuoširdžiai dėkoja Rudaminos daugiafunkcinio kultūros centro darbuotojams už finansinę paramą organizuojant astronomijos mėgėjų susitikimą.

Andžej Aškelovič
Nuotraukos: Henrikas Selevič

Shadow up