kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Investicijos į modernų gatvių apšvietimą – būdas sutaupyti ir tausoti aplinką

Š. m. sausio 29 d. Tarybos posėdžio metu buvo priimtas svarbus sprendimas teikti paraišką ES paramai gauti gatvių apšvietimo modernizavimo Vilniaus rajono savivaldybėje II etapui įgyvendinti. I-ojo etapo finansavimo sutartis su Lietuvos verslo paramos agentūra buvo sėkmingai pasirašyta š. m. sausio 4 d. Šie sprendimai leis sumažinti energijos suvartojimą gatvių apšvietimo infrastruktūroje, prisidėti prie aplinkos užterštumo ir išmetamų į aplinką šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio sumažinimo, efektyvaus gamtos išteklių naudojimo.


I-ojo etapo darbų pradžia jau šių metų vasarą

Sausio pradžioje pasirašius finansavimo sutartį, šiuo metu intensyviai vyksta I etapo gatvių apšvietimo infrastruktūros modernizavimo projektavimo darbai, kuriuos tikimasi užbaigti iki šių metų vasaros. Realizavus projektą, Mickūnų, Nemėžio, Pagirių, Riešės ir Rudaminos seniūnijų gatves nušvies modernūs ir elektrą taupantys LED šviestuvai.

Pagal projektą numatoma modernizuoti gatvių esamus apšvietimo tinklus, kurie jau yra pasenę ir kasmet suvartoja labai daug elektros. Skaičiuojama, kad bendros kasmetinės išlaidos gatvių apšvietimui minėtose seniūnijose siekia apie 200 tūkst. Eur, o modernizavus gatvių apšvietimo tinklą bei pakeitus senus šviestuvus pažangiais ir elektrą taupančiais šviesos diodų (LED) šviestuvais, kasmet bus galima sutaupyti apie 100 tūkst. Eur.

Projekto metu numatoma atlikti nemažai darbų, siekiant didinti apšvietimo sistemos energijos vartojimo efektyvumą. Numatomi tokie darbai, kaip: šviestuvų keitimas, atramų atnaujinimas, rekonstravimas, perstatymas, panaikinimas ar naujų įrengimas pakeičiant esamas, išmaniosios valdymo ir kontrolės sistemos atnaujinimas arba naujos diegimas, skirstymo bei maitinimo spintų atnaujinimas ir kt.

Apšvietimo tinklo modernizavimo darbus Mickūnų, Nemėžio, Pagirių, Riešės ir Rudaminos seniūnijose planuojama atlikti iki 2022 metų. Visiems darbams atlikti bus skirta apie 1,6 mln. Eur. Projektas finansuojamas iš Europos Regioninės plėtros fondo. Vilniaus rajono savivaldybė padengs apie 50 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.

„Neabejotina, kad investicijos į šiuolaikines ir energiją taupiai naudojančias technologijas po kurio laiko atsipirks, o jų nauda pasiteisins. Modernūs gatvių šviestuvai švies ir ryškiau, ir taupiau. Be to, moderniai apšviestos gatvės taps jaukesnės bei komfortiškesnės, užtikrins gyventojų saugumą tamsios paros metu, kurs teigiamą mūsų rajono įvaizdį“, – sako Vilniaus rajono savivaldybės merė Marija Rekst.

II etapas apims dar daugiau Vilniaus rajono gyvenviečių

Jeigu pavyks užtikrinti finansavimą ir II-am gatvių apšvietimo modernizavimo Vilniaus rajono savivaldybėje etapui, dar 9 seniūnijos galės ženkliai sumažinti sąskaitas už gatvių apšvietimą. Projekto veiklas siekiama įgyvendinti Buivydžių, Dūkštų, Juodšilių, Kalvelių, Marijampolio, Medininkų, Nemenčinės, Rukainių ir Šatrininkų seniūnijose.

Bendros kasmetinės išlaidos gatvių apšvietimui šiose seniūnijose siekia apie 200 tūkst. Eur[JG1] , kurias kasmet bus galima sumažinti perpus. Projekto lėšomis būtų finansuojamos visos esamos gatvių apšvietimo sistemos modernizavimo išlaidos, patirtos siekiant didinti gatvių apšvietimo sistemos energijos vartojimo efektyvumą (pavyzdžiui: šviestuvų keitimas, atramų atnaujinimas, rekonstravimas, perstatymas, panaikinimas ar naujų įrengimas pakeičiant esamas ir kt.).

Vilniaus rajono savivaldybės administracija, gavus ES finansavimą, turės užtikrinti ir numatyti 50 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų bendros projekto vertės dalinį finansavimą bei turės padengti projekto netinkamas finansuoti, bet projektui įgyvendinti būtinas išlaidas. Numatoma projekto vertė – ne daugiau 4 mln. Eeur.

Nemenčinė jau nuo 2019 m. džiaugiasi moderniu apšvietimu

Pirmasis pilotinis gatvių apšvietimo projektas dar 2019 m. buvo įgyvendintas Nemenčinėje. Šio miesto seniūnija, pasinaudodama partnerystės su privačiu sektoriumi galimybėmis (ESCO modelis) modernizavo miesto gatvių apšvietimą, pakeisdama šviesos šaltinius šiuolaikiškos LED technologijos pagrindu veikiančiais šviestuvais.

Nemenčinės miesto gatvėse buvo pakeisti net 556 vnt. šviestuvų ir 366 vnt. šviestuvų gembių.

„Sprendimas LED šviestuvais apšviesti Nemenčinės miesto gatves yra labai reikšmingas, kadangi šių modernių technologijų dėka galime ir sutaupyti, ir tinkamai apšviesti gatves, neprarandant apšvietimo kokybės. Modernūs ir tuo pačiu taupūs sprendimai kuria teigiamą mūsų miesto įvaizdį“, – apie naujų LED šviestuvų naudą kalbėjo Nemenčinės miesto seniūnas Artur Komarovski.

2014-2020 Europos Sąjungos finansavimo laikotarpiu buvo įgyvendinti investiciniai ES finansuojami projektai naujam apšvietimui įrengti Karklėnų k. (Šatrininkų sen.), Mykoliškių k. (Rukainių sen.) bei Didžiųjų Kabiškių k. (Nemenčinės sen.). Informaciją apie projektus galite rasti čia. Nuotraukos: Pavel Dombrovski

Shadow up