kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Henrik Selevič – kandidatas „Auksinės krivūlės riterio“ ženklo apdovanojimui

Šiemet rugsėjo mėnesį minint Lietuvos vietos savivaldos dieną, jau 15 kartą bus pagerbtos labiausiai įvairiose srityse nusipelniusios šalies savivaldybės. Tradiciškai šventės metu bus įteikti ir „Auksinės krivūlės“ riterio ženklai, skirti asmenims, nusipelniusiems Lietuvos savivaldai, jos plėtrai ir stiprinimui. Kaip ir kasmet, savivaldybės teikia savo kandidatus šiam prestižiniam apdovanojimui. Šį kartą Vilniaus rajono tarybos nariai rugpjūčio posėdžio metu vienbalsiai patvirtino astronomo-mėgėjo Henriko Selevič kandidatūrą.         Nuotr. cometobservatory.slabada.lt

Vilniaus rajono Slabados kaimo gyventojas, astronomas Henrik Selevič prisidėjo prie daugelio svarbių astronominių atradimų. Dėl galimybės stebėti dangų H. Selevič persikėlė iš Vilniaus į tėvų namus, esančius Slabados kaime ir ten pats pastatė astronomijos observatoriją. H. Selevič stebi dangų ne tik savo malonumui, bet ir mokslui, ieško naujų asteroidų. Dažniausiai stebi pavojingus asteroidus, kurie praskrenda arti žemės. Nuolat siunčia savo pastebėtas koordinates tirti į JAV. Toks atkaklus ir ilgametis stebėjimas neliko bevaisis, Henrik buvo bene pirmasis naujosios žvaigždės atradėjas Lietuvoje. Iki šiol nežinomos žvaigždės atradimas buvo padarytas Henriko observatorijoje Slabadoje, o atradimą patvirtino JAV įsikūrusi Centrinė astronominė telegramos tarnyba. Naujajai žvaigždei buvo suteiktas vardas „Sielewicz 1“.

H. Selevič bendradarbiauja su Fizikos ir astronomijos institutu, kuris yra įsikūręs Vilniuje. Taip pat dažnai vasarą yra kviečiamas į Molėtų observatoriją, kur renovuoja teleskopus. Henrik remontavo didžiausią šioje observatorijoje esantį 20 tonų sveriantį teleskopą. Per savo gyvenimą jis savarankiškai pagamino 29 veidrodžius savo teleskopams.

Henrik Selevič taip pat yra plačiai žinomas dėl savo pomėgio fotografuoti naktinį dangų, astronominius reiškinius ir gamtą. Jis yra lietuvių mėnesinio žurnalo „Aviacijos pasaulis“ įsteigto apdovanojimo laureatas. Šis apdovanojimas astronomui mėgėjui buvo skirtas už aviacijos naujoves fotografijoje. Astronomo mėgėjo nuotraukų darbai buvo eksponuoti Vilniaus planetariume ir susilaukė ypatingo IX tarptautinės aviacijos tematikos parodos žiuri pripažinimo.

Be žurnalo „Aviacijos pasaulis“ apdovanojimo, jam taip pat buvo skirta Vilniaus rajono savivaldybės administracijos premija už indėlį į Slabados kaimo bendruomenės raidą. Henrik Selevič yra trimis kalbomis (lietuvių, lenkų ir rusų) išleistos knygos apie Slabados kaimo, kuriame gyvena su šeima, istoriją bendraautorius. Be to, jis yra visų šioje knygoje esančių nuotraukų autorius.

Henrik Selevič yra nepaprastai svetingas žmogus. Dažnai kviečia įvairias ekskursijas į savo namų observatoriją stebėti žvaigždes danguje. Daug dirba visuomeniniais pagrindais su jaunimu, rengia jiems ekskursijas. Apie H. Selevič observatoriją jau rašėme čia.

Tikimės, kad šio iškilaus, o tuo pat metu ir labai kuklaus žmogaus nuopelnai bus tinkamai įvertinti ir Lietuvos savivaldybių asociacijos žiūri, sprendžianti dėl „Auksinės krivūlės“ riterio ženklo suteikimo šiemet skirs šį apdovanojimą būtent Vilniaus rajono atstovui.


 Nuotr. Henrik Selevič 

 

Shadow up